reklama

Ako začať s cykloturistikou

Chceli by sme nadviazať na náš predchádzajúci článok a aj vďaka otázke, ktorú sme dostali, vám v tomto blogu poradiť ako začať s cykloturistikou a ako si naplánovať prvú cestu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)
Obrázok blogu
(zdroj: cycle2inspire)

Keď sme sa v októbri 2015 pustili smerom z Anglicka mali sme pocit, že je len málo ľudí ktorí sa rozhodnú stráviť nejaký ten týždeň na bicykli. Dnes však už vieme, že na takýchto exotov ako sme my natrafíte na každom "piatom" rohu. Za posledý rok sme sa stretli, zoznámili alebo spriatelili s mnohými cyko-cestovateľmi. Je veľmi zaujímavé, že všetci títo ľudia sa od seba totálne odlišovali. Boli to rodiny s malými deťmi, dvojice, skupiny cyklistov alebo jednotlivci. Na veku, národnosti, kondícii alebo výbave vôbec nezáležalo. Napríklad najstaršieho cyklistu sme zatiaľ stretli na Novom Zélande. Bol to Francúz a mal okolo 80-tky.
 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
(zdroj: cycle2inspire)

Všimli sme si, že cestovať sa dá skoro na všetkom. Taktiež sme pochopili, ktoré z vecí sú pre nás tie najpoužívanejšie. Bez čoho by sme sa mohli zaobísť a ako sa dá zaimprovizovať.
Naše postrehy vám dúfame pomôžu pripraviť sa na váš prvý cyklovýlet. S odstupom času však aj yistíte, že každý deň strávený na bicykli vám dá potrebné skúsenosti a sami zrazu prídete na to, že napríklad namiesto 4 tričiek vám stačia len 2.

Nechceli by sme sa v tomto článku venovať všetkým možným detailom preto sme ho zhrnuli do piatich základných otázok, z ktorých sa bude odvíjať vaša príprava.

Obrázok blogu
(zdroj: cycle2inspire)

Kam sa chystám? Kedy a na ako dlho? Aký je terén? Mám na to bicykel? Aký je rozpočet? 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pri výbere trasy skúste vždy radšej hľadať menšie a vedľajšie cesty. Tieto sú veľa krát náročnejšie a dlhšie no ukážu vám pravú krásu cykloturistiky. Keď budete prechádzať dedinkami, sadmi, cez poľné cesty alebo lesy, spoznáte kraj všetkým vašimi zmyslami a stretnete sa s domácimi. Cyklistika na rušnej ceste nie je žiadna zábava a obzvlášť keď ste plne nabalený. Ak je to nutné, nebojte sa skombinovať váš výlet aj s vlakom. Ušetrí to veľa stresu a tiež je to sem tam vítaná zmena. My sme sa práve do takejto situácie dostali na Zélande keď vedľa nás v tesnej blízkosti prechádzalo minimálne 30 kamiónov za minútu. Bol to pre nás poriadny adrenalín a v niektorých momentoch nám mráz behal po chrbte. Neváhali sme teda nasadnúť na prvý možný vlak do Wellingtonu a vyhnúť sa zbytočným malérom. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
(zdroj: cycle2inspire)

Ak trasa, ktorú ste si zvolili nevedie len cez bežné cesty ale chceli by ste sa pustiť aj po tých prašných a štrkových, myslite na to, či to váš bicykel a výbava zvládne. Záťaž ktorú veziete bude mať určite vplyv na vás a aj na celý bicykel. Denné vzdialenosti plánujte realisticky a ak sa dá zbytočne sa nevystavujte časovému stresu. Skúste nesľubovať, že vtedy a vtedy budete tam a tam. Proste si svoj výlet užívajte a nechate si čas aj na miesta a veci, ktoré len náhodne objavíte. Počúvajte lokálov a ich typy. Nebojte sa byť otvorený a pozmeniť svoju trasu, väčšinou to stojí zato.

Obrázok blogu
(zdroj: cycle2inspire)

Počasie vám tiež dokáže občas narušiť plány. Na dážď treba byť vždy pripravený a v batožine by nemala chýbať dobrá nepremokavá bunda, a na dhšie cyklotúry aj nepremokavé nohavice. Nám sa už zopár krát stalo, že sme na pár dní zakotvili v stane kvôli silnému dažďu, alebo museli zastať kvôli vetru. Keď je dažďa priveľa, nepomôže vám ani tá najlepšia výstroj.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
(zdroj: cycle2inspire)

Ak idete v lete a na krátky týždňový výlet, potrebujete skutočne minimum vecí. Ak sa chystáte na dlhšiu trasu, zoznam potrebných vecí rastie. 


To aký máte rozpočet je veľmi dôležité. Ak idete na krátko a chcete nocovať v penziónoch, či hoteloch, nepotrebujete brať stan ani veci na varanie. Ak však chcete cestovať lacno a ušetriť, všetky tieto veci sa musia vojsť do vašich panírov (taška ktorá sa zavesí na zadný nosič spolu cca 60l kapacita). Podľa nás sa dá v Európe a aj inde cestovať tak za 5-10 eur na osobu na deň, teda ak si odpustíte nejaké to pivko alebo kávičku v kaviarni. Potrebujete však na to prvotne investovať do nákupu kvalitnejšej výbavy.

Obrázok blogu
(zdroj: cycle2inspire)

Na kratší letný alebo skoro jesenný výlet vám postačia dva zadné paníre . My sme na cestách už rok preto sme si zaobstarali aj predné tašky.
Takže podľa nás, toto je základná výbava, ktorá by vám nemala chýbať na kratšiu cyklotúru po EU.

Obrázok blogu
(zdroj: cycle2inspire)

Varič, lekárnička, náhradná duša, jednoduché náradie, olej na reťaz, silná lepiaca páska, uterák, knižka (kindle), sandále, nepremokavé nohavice, karimatka, spacák, power bank na dobíjanie mobilu, foťák, šiltovka, stan, nepremokavá bunda, termoska, hrnce a potreby na varenie, nožík (Swiss army knife), základná kozmetika (krém na opalovanie a krém na zadok), baterka alebo čelovka, mobil (s offline mapami ako napr. Maps With Me), helma, mapy, oblečenie podľa poterby, slnečné okuliare a dry bag (nepremokavý vak).

A toto je naša terajšia výbava...

Obrázok blogu
(zdroj: cycle2inspire)

Základná výbava plus tieto veci ktoré sa nám naozaj pri dlhšej ceste zišli.
Vak na vodu 10l (Ortlieb), solárny panel na usb dobíjanie (19W alebo 3A, CHOTECH), náhradná skladacia pneumatika, viac náradia (náhradné skrutky, kliešte, skrutkovač, kľúč na pedále, bič na kazetu, rýchloupínače), reťaz na bycikel, lano alebo povraz, skoby, univerzálna nabíjačka, GPS navigácia pre cyklistov (GARMIN Edge 1000), tablety na dezinfekciu vody alebo filter na vodu (my máme oboje no osvedčil sa nám filter First Need XLE water purification system – nie je na obrázku). Ďalšie veci, ktoré máme so sebou a nie sú na fotke: ľahšie topánky na turistiku, náhradné špice a brzdové doštičky, brzdové lanká, malý batoh na turistiku, náhradné batérie do foťákov a bateriek, laptop, nepremokavá taštička na doklady, plavky, gumičky na upínanie, rukavičky na cyklistiku, termo oblečenie, univerzálna prípojka na zástrčky, slnečné dioptrické okuliere 

Obrázok blogu
(zdroj: cycle2inspire)

Pri výbere vecí sa snažte rozmýšľať racionálne a menej je niekedy viac. Hlavne so sebou neberte veľa oblečenia, ktoré sa môže pre vás na ceste stať zbytočnou záťažou. S každým výletom prídu aj nové skúsenosti a nápady ako sa lepšie pripraviť. Niekde sa začať musí preto si z prípravy nerobte veľmi tažkú hlavu a správne sa nalaďte na vaše dobrodružstvo. 
Na internete nájdete množstvo dobrých informácií na túto a podobné témy. Keďže cykloturistika skutočne nepozná hranice veľa príspevkov je práve Angličtine. Toto je zopár stránok z internetu ktoré by vás mohli zaujať.


https://www.warmshowers.org 
Naozaj super stránka, podobná https://www.couchsurfing.com no ponúka ubytovanie výhradne pre cyklistov. Pre Európu skvelá možnosť prenocovať zadarmo najmä v mestách a u fantastických ľudí. 

https://www.facebook.com/groups/FullyLoadedBicycleTouring/
Tu nájdete príspevky od ľudí cestujúcich na bicykloch zo všetkých možných kútov sveta.

http://www.bicycletraveler.bicyclingaroundtheworld.nl
Online trojmesačný zadarmo časopis o cykloturistike.

Zo slovenských stránok poznáme tieto dve:
http://www.cyklocestovanie.sk
http://www.mtbiker.sk
 
Ak vás napadnú nejaké otázky kľudne nás kontaktujte cez tento blog alebo priamo na našej FB stránke https://www.facebook.com/cycle2inspire/ 
 

Oliver Kraus

Oliver Kraus

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Sme dvojica Janka a Oliver, ktorá sa rozhodla prebicyklovať svet. Chceli by sme sa týmto blogom podeliť o krásu a nevšednosť cyklo turistiky a snáď inšpirovať aj Vás k spoznávaniu sveta zo sedadla bicykla. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu