Keď cestovať, tak na bicykli

Autor: Oliver Kraus | 30.8.2016 o 9:41 | Karma článku: 6,43 | Prečítané:  1538x

Cestovať a spoznávať svet (širšie okolie) sa dá skutočne veľa spôsobmi. Tými konvenčnými ako napríklad autom, vlakom, autobusom... ale taktiež aj možno trochu nekonvenčne ako v našom prípade na bicykli. 

Tento typ prepravy si vyberá len menšie percento ľudí a preto by sme chceli aj týmto článkom povzbudiť a inšpirovať aj teba(vás) aby ste to skúsili a vybrali sa na svoj budúci výlet či dovolenku na bicykli. Je to skutočne pre každého a vôbec tu nezáleží na veku ani na kondičke. 

A tu je úvod do našej "story". Všetko to začalo pred pár rokmi keď sme ešte žili v Londýne. Klasická dovolenka nás tak trocha nudila nuž sme sa rozhodli že vyskúšame niečo iné a osedláme naše bicykle. Ako začiatočnú destináciu sme si vybrali Nórsko. Už ani neviem kvôli čomu to bolo práve Nórsko no niekedy je fakt lepšie nevedieť do čoho idete. Tento výletík bol v znamení pevnej vôle a odolnosti. Príroda bola krásna no naša logistika trocha nedomyslená. Za desať dní sme museli zdolat okolo 1000km medzi mestami Alta a Bodo. Trasa viedla popri pobreží Nórskeho mora čo sa môže zdať pre nás exotické no silný vietor, dážď a cesta podobná sínusoide nám dala poriadne zabrať. Ešte týždeň po príchode domov sme sa spamätávali z našej vytúženej dovolenky. 

Človek by si povedal nikdy viac, no opak bol pravdou. Po zopár kratších výletoch to naozaj prišlo. 

V októbri 2015 sme opustili Londýn (prácu, priateľov, náš domov) a na bicykloch vyrazili smer Francúzsko potom Španielsko a Portugalsko. Tak trocha sme si aj mysleli  že asi vieme do čoho ideme no trvalo nám peknú chvíľu zvyknúť si na život na bicykli a hlavne pod stanom. Luxus bežného života sa skončil a začal sa nový “gypsy life“. Postupne sme však objavovali krásy cyklo turistiky a teraz, skoro po roku na bicykloch a tiež pár ďalších krajinách za nami, je ťažké predstaviť si cestovanie inak ako na dvoch kolesách. 

Tu je zopár dôvodov prečo by sme vám chceli odporučiť práve cyklo dovolenku.

Po prvé, spoznajte (vaše okolie) cudzie krajiny z iného uhľa pohľadu.  Samozrejme je jednoduchšie vystúpiť z auta, urobiť pár fotiek, dať si kávu, nasadnúť a ísť k ďalšej. Na bicykli si každá cesta vyžaduje aj určitú námahu - hlavne tá nahor. Bicykel teda nie je iba o presunutí sa z miesta na miesto alebo od jednej turistickej atrakcie k ďalšej ale aj o fyzickej a psychickej námahe. Človek musí niečo zo seba dostať aby prišiel na peknú vyhliadku, hrad, do mesta atď. Znamená to teda, že aj dosiahnutý cieľ úplne inak chutí a v krajných prípadoch sa rovná úspechu. Mnohokrát je to o prekonávaní seba samého, posúvaní vlastných limitov, ale hlavne o pozitívnych prekvapeniach, pretože človek vždy zvládne viac než si myslí.

 

Po druhé, cykloturistika je aj o precítení danej trasy-krajiny všetkými zmyslami. Človek je  vystavený priazni ale aj nepriazni počasia. Cíti teplo a pot na svojej koži keď sa škriabe hore kopcom a vietor keď letí v prudkom zjazde. Slnko, ktoré sa na vás ráno usmieva, no na poludnie páli. Dážď a vietor keď sa jednoducho musí ísť ďalej. Predýcha všetky možné vône lokálnych gazdiniek a v tých horších prípadoch zápachy hnojív či cestných zdochliniek. A p.o takomto dni bicyklovania naozaj chutí čokoľvek z domácej kuchyne a extra kalórie nie sú žiadným problémom.
 

Po tretie. Bicykel je "icebreaker" Ľudia (domaci) vám zamávajú, usmejú sa, prihovoria, ponúknu vodu, jedlo a niekedy aj strechu nad hlavou. Je až neuveriteľné koľko spontánnych a dobrých ľudí je všade na svete. Cez komunikáciu (a to akýmkoľvek spôsobom) sa dá naozaj spoznať a pochopiť každá krajina a kultúra.
 

Po štvrté. Cyklistika ponúka dobrodružstvo pre každého. Možete si skutočne vybrať a ísť navštevovať vínne pivničky na Morave či zámky na Loire. Alebo ako my objavovať svet iných kultúr a krásu čistej prírody na opustených cestách.

 

Toto všetko je len pár našich postrehov prečo cestovať práve bicyklom. Nebudeme nikomu nahovárať že to nie je náročné. Áno je a občas by sme s tým naozaj radi sekli. Ale ak to raz skúsite aj vy zistíte že je to aj napriek boľavym nohám a zadku, návykové.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?